Прояв ввічливості на дорозі здатен зробити прийдешні зимові свята безпечнішими

7 December 2015

Брюссель та Лондон, 3 грудня 2015 року – Складні погодні умови, мокрі та слизькі дороги, водіння вночі, ускладнений дорожній рух – всі ці стресові фактори очікують на водіїв із наближенням зимових свят. Дослідження, опубліковане сьогодні Лондонською школою економіки та політичних наук (LSE) і підготовлене за підтримки компанії-виробника шин Goodyear, визначило ще один стресовий фактор: ефект ланцюгової реакції, в рамках якого поведінка одного водія впливає на поведінку інших водіїв на дорозі.

Агресивне та необачне водіння дратує інших водіїв, які починають поводитися агресивно у відповідь, підвищуючи загальний рівень небезпеки на дорозі. З іншого боку обачний стиль керування має зворотній ефект та сприяє створенню безпечнішої і менш стресової атмосфери на дорозі.

«Окрім погодних умов та втоми, на стиль нашого водіння також впливає поведінка інших водіїв, – зауважив доктор наук LSE Кріс Теннант, керівник проекту. – На дорозі водії зазвичай керуються логікою взаємності. Однак, оскільки більшість взаємодій між водіями відбувається дуже швидко, такий підхід застосовується опосередковано: ми ставимося до інших водіїв на дорозі так само, як до нас поставилися декілька хвилин тому – це і є ефект ланцюгової реакції».

Агресивна поведінка одних водіїв спонукає інших до агресивного водіння

Тоді як предметом численних досліджень у сфері безпеки дорожнього руху є ідентифікація проблемних водіїв, які схильні до небезпечної поведінки на дорозі, це дослідження доходить висновку, що агресивна поведінка одних водіїв впливає на інших, більш спокійних водіїв, та спонукає їх до агресивного водіння.

«Правила поведінки на дорозі важливі для водіїв», – пояснює Теннант. Після перегляду відеороликів, у яких зображена взаємодія між учасниками дорожнього руху, більшість опитаних водіїв підкреслили важливість прояву ввічливості на дорозі, і лише 10% заявили, що це неважливо. Зокрема, респонденти зазначили, що коли водій забуває подякувати їм за те, що йому поступилися дорогою, вони із меншою вірогідністю ще раз поступляться дорогою іншому водієві. В рамках дослідження було виявлено цілу низку дій, які провокують інших водіїв на агресивне водіння, і серед них: зміна полоси руху на завантажених перехрестях, їзда впритул до автомобіля попереду, ігнорування сигналів повороту при маневруванні та недотримання полоси руху на автострадах. В той же час в рамках опитування водії визнали, що часто вдаються до подібних дій навіть не усвідомлюючи цього, тим самим запускаючи ланцюгову реакцію агресивної взаємодії на дорозі.

«Дороги зрідка розглядаються як майданчик для соціальної взаємодії, де слід застосовувати правила гарного тону. Результати нашого дослідження свідчать, що чимало водіїв розглядають інші автомобілі як неперсоніфіковані транспортні засоби, забуваючи про те, що за їх кермом знаходяться такі ж люди, як і вони самі, – зазначив Олів’є Руссо, віце-президент Goodyear, керівник підрозділу легкових шин в регіоні EMEA. – Ми завжди закликаємо водіїв пам’ятати про те, наскільки сильно їх поведінка впливає на поведінку інших учасників дорожнього руху. Наше дослідження доводить, що агресивне та необачне водіння запускає ланцюгову реакцію, провокуючи інших водіїв на агресію. Це, у свою чергу, призводить до підвищення рівня небезпеки на дорозі чи навіть аварій, які можуть трапитись вже тоді, коли сам ініціатор агресії знаходиться десь далеко. Саме тому, кожен із нас відповідальний за недопущення виникнення такої ланцюгової реакції».

Необачна поведінка на дорозі

«Існує чимало способів прояву необачності на дорозі: можна намагатися домінувати, змагатися, кричати, активно жестикулювати, залякувати – все це провокує інших водіїв на агресивне та небезпечне водіння. Попри те, що способів прояву ввічливості не так багато, вони мають потужний ефект. Поступаючись дорогою у щільному потоці, дякуючи іншим водіям, коли вони поступаються дорогою вам та вибачаючись за завдані незручності, ви робите свій внесок у створення сприятливої атмосфери на дорозі від якої всі учасники дорожнього руху отримують взаємну вигоду», – підсумовує Теннант.

Для аналізу взаємодії водіїв на дорозі, а також дослідження впливу поведінки одних водіїв на поведінку інших, були проведені опитування фокус-груп у Великобританії та Італії, а також онлайн-опитування понад 9000 водіїв у 15 країнах (Бельгії, Чехії, Німеччині, Франції, Італії, Нідерландах, Польщі, Румунії, Росії, Швеції, Туреччині, Словенії, Іспанії, Великобританії та Австрії). 

Читайте также:

В этом году концерн Nokian Tyres вывел на рынок уникальную новинку – фрикционную легковую шину Nokian WR D4 с беспрецедентными характеристиками сцепления

Моторное масло для авто предназначено для защиты двигателя машины и его комплектующих от коррозии и перегрева. Своевременная замена масла препятствует износу трущихся деталей, а также снижает вероятность образования сажи и нагара. Регулярная эксплуатация автомобиля способствует естественному износу масла.

Уже в начале осени владельцам техники рекомендуется проверить работу автопечки, так как с наступлением холодов могут возникнуть проблемы. Плохая работа системы отопления автомобиля не просто делает использование транспорта некомфортным, но и чрезвычайно опасным. Обмерзание стекла существенно ухудшает обзор, поэтому салонный обогреватель должен работать исправно.

Подарочный сертификат АТЛ 250 грн

Есть в наличии

250.00 грн

Подарочный сертификат АТЛ 500 грн

Есть в наличии

500.00 грн

Подарочный сертификат АТЛ 1000 грн

Есть в наличии

1000.00 грн

В сравнении:

Стальные диски - 3 товара

Стеклоочистители - 1 товар